Ciąża - Tarczyca a ciąża

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Tarczyca a ciąża

Ciąża ma istotny wpływ na gospodarkę hormonalną organizmu kobiety. Oś podwzgórze-przysadka-tarczyca odgrywa znaczącą rolę w prawidłowym przebiegu ciąży oraz rozwoju płodu. Badania przeprowadzone w ostatnich latach rzuciły nowe światło na zagadnienie wpływu chorób tarczycy na immunologię ciąży, doprowadziły do ustalenia konsensusu dotyczącego leczenia chorób tarczycy w ciąży a także podkreśliły znaczenie chorób tarczycy rozwijających się w okresie poporodowym.

Kiedy  zrobić badania czynności tarczycy?

Hormony tarczycy odgrywają w ciąży bardzo ważną rolę. Od ich właściwego stężenia we krwi matki, zwłaszcza w pierwszym okresie ciąży, kiedy płód nie produkuje jeszcze własnych hormonów, zależy m.in. prawidłowy rozwój mózgu i układu kostnego. W rutynowej opiece nad kobietą ciężarną nie wykonuje się badań czynności tarczycy, ale czasami są one wskazane, np. gdy występują niepokojące objawy. W przypadku niedoczynności są to m.in.: osłabienie, senność, wolna akcja serca, nietolerancja zimna, a przy nadczynności: uczucie rozdygotania, drżenie mięśni, kołatanie serca, wilgotna i gorąca skóra, biegunki, nietolerancja ciepła. Niezależnie od wystąpienia objawów badania powinny być wykonane u kobiet, które chorują albo chorowały na tarczycę przed ciążą, np. po operacji tarczycy, mających guzki itp. Warto je zrobić również wtedy, gdy u kobiety wcześniej doszło do poronienia z nieustalonych przyczyn. W ciąży powinno się oznaczać nie tylko TSH, które jest (zwłaszcza w I trymestrze) fizjologicznie obniżone i może być błędnie interpretowane jako patologia. Aby postawić prawidłowe rozpoznanie, trzeba wykonać również oznaczenie fT3 i fT4, a czasem także inne badania.

Nadczynność tarczycy w ciąży

Nadczynność musimy rozpoatrywać w dwóch aspektach:

  • Nadczynność tarczycy wywołana przez działanie łożyskowego hormonu HCG - tzw. "tyreotoksykoza ciężarnych"
  • Nadczynność wywołana chorobami tarczycy

Co do pierwszej - HCG jest hormonem wydzielanym przez łożysko. W dużych stężeniach ma nieco działania podobnego do TSH - pobudzającego tarczycę do wydzielania hormonów. Stąd u niektórych ciężarnych dyskretne objawy nadczynności tarczycy i niski poziom TSH. Taki stan zdarza się zwłasza w pierwszej ciąży i i wspołistnieje z tzw. niepowściągliwymi wymiotami ciężarnych. Leczenia tyreotoksykoza ciężarnych zazwyczaj nie wymaga - sama ustępuje.

Co do nadczynnosci tarczycy wywołanej chorobą tarczycy. Niestety jest ona przyczyną zwiększonej częstości poronień, dlatego ma duże wskazania do leczenia. Leczy się nie tylko jawna klinicznie nadczynność, ale także utajoną (tylko obniżenie TSH)

Jak wykryć nadczynnośc i odróżnić od nie tyreotoksykozy ciężarnych? Badanie  USG może potwierdzić lub wykluczyć chorobę tarczycy.

Badania epidemiologiczne dowodzą, iż nieleczenie jest znacznie groźniejsze niż toksyczne działanie leku, o ile ten stosowany jest we właściwych dawkach.

Jeżeli przyczyną nadczynności jest zapalenie Graves-Basedowa - po osiągnięciu prawidłowego TSH odstawiamy lek. Wykorzystujemy tu tajemnicze do dzisiaj zjawisko zmniejszenia nasilenia chorób zapalnych tarczycy w ciaży co ma związek z tolerancją płodu.

Jeżeli przyczyną są guzki toksyczne (nadczynne) lepiej utrzymać lek do końca ciąży.

W skrajnych przypadkach (duże guzki, nietolerancja leku) można operować taczycę najlepiej w II trymestrze.

Niedoczynność tarczycy w ciąży

Łagodna niedoczynność tarczycy może występować u 2,2 – 2,5% ciężarnych. Prawdopodobne jest, że nawet niewielki niedobór hormonów tarczycy, oddziaływający lokalnie w układzie rozrodczym kobiety, prowadzi nie tyle do bezpłodności, co wywoływać może nawykowe poronienia.

U kobiet z niedoczynnością tarczycy, które utrzymały ciąże, częściej spotyka się wady wrodzone u noworodka , a nawet martwe. porody.Badania naukowe wskazują, że IQ dzieci koreluje z nasileniem niedoczynności tarczycy u ich matek, szczególnie w pierwszej połowie ciąży.
Ostatnio udowodniono, że niedoczynność tarczycy u matki jest – podobnie jak epilepsja, infekcje wirusowe, stan przedrzucawkowy i krwawienia z dróg rodnych – istotnym, niezależnym czynnikiem ryzyka wystąpienia encefalopatii u noworodka.

Autoimmunologiczna choroba tarczycy matki, szczególnie przebiegająca z wysokimi mianami przeciwciał przeciwtarczycowych, wiąże się z ryzykiem wystąpienia zaburzeń czynności tarczycy także u noworodka. Przeciwciała te przechodzą przez łożysko i osiągają niekiedy znaczne miana bezpośrednio po urodzeniu. Ich miano ulega stopniowemu obniżeniu w ciągu pierwszych tygodni i zwykle zanikają do trzeciego tygodnia życia. W związku z tym lekarz powinien monitorować czynności gruczołu tarczycowego dziecka bezpośrednio po urodzeniu, a w uzasadnionych przypadkach podjąć leczenie.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy dziecka?
 

 

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda