Ciąża

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Piersi w czasie ciąży

Kiedy zachodzisz w ciążę, zmienia się całe twoje ciało. Przygotowuje się do jakże ważnego zadania - umożliwienia rozwoju twojego dziecka, które już niedługo przyjdzie na świat. Twoje piersi również się zmieniają, za kilka miesięcy będą bowiem dostarczać maluszkowi wszystkiego, czego potrzebuje aby zdrowo rosnąć.

Tuż po zapłodnieniu

To właśnie na samym początku ciąży najprawdopodobniej zauważysz pierwsze zmiany, które zachodzą w twoich piersiach. Mogą one stać się nagle nabrzmiałe, tkliwe, nawet bolesne. Sutki są bardziej wrażliwe niż zwykle, a ich otoczka ciemnieje i nieco się powiększa. Dzieje się tak na skutek nagłych zmian hormonalnych, przygotowujących cię do roli przyszłej mamy.

Pierwszy trymestr

Piersi z tygodnia na tydzień będą stawały się mniej bolesne. Zauważysz natomiast, że zaczynają wyraźnie się powiększać. Skóra stanie się napięta, uwidoczni się także siateczka błękitnych żyłek tuż pod jej powierzchnią. To jest właśnie ten moment, kiedy musisz zacząć bardzo dbać o swoje piersi - inaczej mogą powstać na nich rozstępy. Staraj się regularnie delikatnie wmasowywać w nie kremy i oliwki, przeznaczone do pielęgnacji w czasie ciąży. Być może nie uda ci się całkiem zapobiec rozstępom, ale będą delikatniejsze i mniejsze.

Drugi Trymestr

Piersi rosną przeważnie przez cały okres ciąży, jeśli jednak nie widzisz wyraźnej różnicy - nie przejmuj się tym. U niektórych kobiet powiększą się dopiero przed samym porodem - nie oznacza to wcale, że będziesz mieć mało pokarmu. Niektórym przyszłym mamom dyskomfort sprawia nierównomierne powiększanie się biustu, jedna pierś może stać się nagle większa od drugiej. Być może zmiana ta zniknie jeszcze przed porodem, jeśli jednak nie - poczekaj po prostu do czasu zakończenia karmienia, biust odzyska równomierną wielkość.

Po przekroczeniu granicy połowy ciąży możesz zauważyć wydobywającą się z sutków żółtawą ciecz. To tak zwana siara - oznaka, że twoje piersi przygotowane są już do karmienia maluszka. Jeśli będzie jej nieco więcej, możesz zacząć używać wkładek, unikniesz zabrudzenia stanika.

Trzeci Trymestr

Czas zacząć nosić specjalne staniki, które lepiej podtrzymają całkiem już spory biust. Kup kilka takich, które będą miały szerokie ramiączka, a miseczki będą dobrze obejmować całą krągłość piersi i solidnie ją podtrzymywać. Będziesz mogła nosić je także w okresie karmienia - są bardzo ważne, jeżeli nie chcesz, aby po odstawieniu dziecka piersi stały się obwisłe. Są teraz dość ciężkie i skóra może się rozciągnąć pod ich ciężarem co sprawi, że twój biust będzie potem miękki i wiotki.

Koniecznie dbaj bardzo o skórę piersi! Stają się coraz większe, rozstępy mogły już zacząć się pojawiać - tylko utrzymanie elastyczności skóry pozwoli zmniejszyć skutki tak dużego jej rozciągnięcia

Co powinno cię zaniepokoić?

Koniecznie skonsultuj się z lekarzem, jeśli zauważysz w piersiach guzki lub grudki - także w obszarach bliższych pachom, tam bowiem również znajduje się jeszcze ta sama tkanka co w piersi. Niepokój powinno wzbudzić także zaczerwienienie, obrzmienie i podniesienie temperatury w którejś z piersi, zwłaszcza, jeśli towarzyszy temu gorączka - może to świadczyć o infekcji lub stanie zapalnym. Zawsze, bezwzględnie, udaj się do lekarza, jeżeli z sutków zacznie cieknąć podbarwiona krwawo wydzielina!

Żródło: http://jejdziecko.pl 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy dziecka?
 

 

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda