Ciąża - Krwawienie w ciąży - przyczyny

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Krwawienie w ciąży - przyczyny
Krwawienie w ciąży zdarza się 25% kobietom w ciąży. Pamiętaj zawsze skontaktuj się z lakarzem, ale wiedz, że na szczęście nie zawsze grozi poronieniem. Konieczne jest by ustalić przyczynę krwawienia i stan zdrowia dziecka. Warto byś umiała określić jak dużo krwi straciłaś, jakiego jest koloru i czy towarzyszyły temu inne dolegliwości np. ból brzucha, wymioty, omdlenia, skurcze macicy itp.

Krwawienie z dróg rodnych może uwidocznić się na zewnątrz lub może być postrzegane podczas badania ginekologicznego, między innymi dlatego tak ważne są regularne kontrole lekarskie podczas ciąży. 

Krwawienia we wczesnej ciąży (I trymestr)
 
Krwawienie fizjologiczne
Rodzaj krwawienia, który nie powinien martwić przyszłej mamy, a wręcz przeciwnie, świadczy o prawidłowym rozwoju ciąży, jest obserwowany około 12.–13. dnia od zapłodnienia. Można je łatwo pomylić z krwawieniem miesiączkowym, ponieważ pojawia się w terminie przypadającym na początek kolejnego cyklu i wygląda bardzo podobnie. Powstaje ono na skutek zagnieżdżania się jaja płodowego w ścianie macicy. Wtedy też następuje zwiększenie dopływu krwi do zarodka, co może (ale nie musi) skutkować niewielkim krwawieniem.

Krwawienia nieprawidłowe
Może to być zbyt małe stężenie progesteronu (hormonu niezbędnego dla prawidłowego przebiegu ciąży) lub znak od naszego organizmu, że jest przeciążony. W pierwszym przypadku lekarz ginekolog przepisze tabletki uzupełniające niedobory hormonalne. W drugim – należy się zastanowić, co stanowi przyczynę przeciążenia. Powodem mogą być za ciężka praca, nerwy, zbyt intensywny wysiłek fizyczny czy brak snu. 


Krwawienia zagrażające życiu
Niestety, krwawienie w pierwszym trymestrze ciąży może też być oznaką rozpoczynającego się poronienia. Utrata dziecka to chyba najgorsza rzecz, jaka może spotkać przyszłych rodziców. Dlatego tak ważne jest, żeby nie bagatelizować nawet niewielkich krwawień. Jeżeli już istnieje zagrożenie poronieniem, przy odpowiednio wcześnie udzielonej pomocy, ciążę czasem udaje się uratować. Podstawowymi objawami świadczącymi o poronieniu są ból w dolnej części brzucha i krwawienie. Jednakże przy zagrożeniu poronieniem (w stanie, w którym ciążę można jeszcze uratować) dolegliwości bólowe mogą w ogóle nie występować, a krwawienie ma raczej formę plamienia. Jeżeli natomiast ból i krwawienie się nasilają, utracie dziecka raczej nie da się już zapobiec.

Ciąża pozamaciczna
Kolejną przyczyną pojawienia się krwi na bieliźnie, tym razem zagrażającą życiu matki, jest ciąża pozamaciczna. To sytuacja, w której zapłodniona komórka jajowa zagnieżdża się w nieprawidłowym miejscu (normalnie powinna się umiejscowić w ścianie macicy). Wówczas najczęściej lokalizuje się w jajowodzie (92–98%), znacznie rzadziej w jajniku, jamie brzusznej czy szyjce macicy. Nieprawidłowo zagnieżdżony zarodek nie ma szans na właściwy rozwój, co w konsekwencji prowadzi do jego obumarcia. Poza tym rosnąc, może uszkodzić naczynia krwionośne mamy lub pęknąć, powodując śmiertelnie groźny krwotok. Rozpoznanie ciąży pozamacicznej nie jest proste. Początkowo objawy są takie same jak w przypadku prawidłowej ciąży. Mogą się jednak pojawić alarmujące sytuacje, takie jak nieregularne krwawienia z macicy, bóle brzucha czy omdlenia. Niestety, niekiedy pierwszym objawem może być krwotok wewnętrzny zagrażający życiu kobiety.

Ciążowa choroba trofoblastyczna to grupa rzadko występujących zaburzeń (< 1% ciąż) polegających na nieprawidłowym rozwoju tkanek budujących łożysko (trofoblast). W większości mają one charakter łagodny, jednak niektóre z nich są złośliwe i wymagają chemioterapii. Głównym objawem choroby są krwawienia z dróg rodnych oraz zbyt duża wielkość macicy w stosunku do rozpoznanego wieku ciążowego. W takiej sytuacji leczenie polega na opróżnieniu jamy macicy (łyżeczkowaniu) i kontrolowaniu we krwi kobiety stężenia hCG (ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej – hormonu produkowanego przez łożysko). Trzeba też stosować antykoncepcję hormonalną (w celu uniknięcia zajścia w kolejną ciążę) co najmniej przez rok.
 
Krwawienia w drugiej połowie ciąży (II i III trymestr)
 
W drugiej połowie ciąży krwawienia zdarzają się znacznie rzadziej, są natomiast zawsze oznaką zagrożenia dla matki i płodu. Za ponad połowę krwawień w tym okresie jest odpowiedzialne przedwczesne oddzielanie się prawidłowo umiejscowionego łożyska i łożysko przodujące. Pozostałe przyczyny to uraz dróg rodnych, przedwczesne rozpoczęcie się porodu (po 22. tygodniu ciąży nie mówi się już o poronieniu, tylko o porodzie przedwczesnym) oraz choroby szyjki macicy, w tym nowotwór.
 
Przedwczesne oddzielanie się łożyska
Łożysko to narząd łączący układ krążenia matki i płodu. Za jego pomocą mały człowiek otrzymuje tlen i inne niezbędne dla jego rozwoju substancje. Prawidłowo łożysko powinno znajdować się na ścianie macicy. Odkleja się od niej dopiero po urodzeniu dziecka. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy oddziela się wcześniej. Stopień zagrożenia zależy od tego, na jakiej powierzchni przestało przylegać do ściany macicy (oddzielenie częściowe lub całkowite). Ma to też wpływ na obserwowane objawy. Najczęściej pojawiają się ból brzucha, który początkowo może być przemijający, oraz zwiększone napięcie macicy. Występuje też krwawienie, którego kobieta może czasem nie zauważyć. Jest ono natomiast widoczne w badaniu ginekologicznym. W szczególnych przypadkach nie obserwuje się wycieku krwi z dróg rodnych. Dzieje się tak, gdy łożysko odkleiło się w części środkowej, a jego zewnętrzne brzegi przylegają do macicy. To niebezpieczna sytuacja, ponieważ krwawienie jest, ale go nie widać.
 
O tym, jak groźna jest to sytuacja dla matki i płodu, decyduje stopień odklejenia łożyska i dojrzałość płodu (czy może żyć poza organizmem mamy). Generalnie stanowi to wskazanie do jak najszybszego ukończenia ciąży.

Łożysko przodujące
Czasami łożysko nie umiejscawia się w prawidłowo przeznaczonym do tego miejscu, czyli na ścianie macicy. Dotyczy to najczęściej kobiet, które już kilka razy rodziły, osób po wyłyżeczkowaniu jamy macicy oraz matek bliźniąt. O łożysku przodującym mówimy, gdy znajduje się w okolicy ujścia wewnętrznego szyjki macicy (szyjka łączy jamę macicy z pochwą, jej ujście wewnętrzne znajduje się w jamie macicy, a zewnętrzne – w pochwie). Może ono całkowicie pokrywać to ujście (łożysko przodujące całkowicie) lub zachodzić tylko na jego część (łożysko przodujące częściowo).
Najbardziej charakterystycznym objawem jest pojawienie się niezbyt obfitego, niebolesnego krwawienia. Zwykle występuje nieoczekiwanie, np. podczas snu. Najczęściej obserwuje się je około 34. tygodnia ciąży, ale może się zdarzyć nawet przed 30 tygodniem ciąży. Kolejne krwawienia są coraz bardziej obfite. Leczenie zależy od wieku ciążowego i musi być prowadzone w szpitalu. Jeżeli płód jest jeszcze niedojrzały, zazwyczaj udaje się uniknąć zbyt wczesnego porodu, aby dać mu szansę na prawidłowy rozwój. Poród jednak musi być zawsze zakończony cięciem cesarskim.

Choroby szyjki macicy
Ciąża nie zabezpiecza kobiet przed chorobami, również schorzeniami szyjki macicy. Dlatego należy regularnie odwiedzać ginekologa. W tym szczególnym okresie pod postacią krwawienia mogą się ujawnić zarówno zwykła nadżerka, jak i nowotwór. Aby zapewnić przyszłej mamie jak najlepszą opiekę, podczas wizyt kontrolnych lekarz ogląda ten ważny narząd, a przy pierwszym spotkaniu powinien wykonać badanie cytologiczne.\

 

Przedwczesne odklejenie się łożyska. - W prawidłowo przebiegającej ciąży łożysko odkleja się od ścianki macicy w kilka minut po urodzeniu dziecka. Niestety czasem zdarza się, że łożysko odkleja się zbyt wcześnie. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia dziecka i mamy. Przedwczesnemu odklejeniu łożyska towarzyszy obfite krwawienie i bóle brzucha. Mogą też wystąpić inne dolegliwości: duszności, osłabienie, przyspieszenie tętna - jeżeli masz takie objawy połóż się na lewym boku i wezwij karetkę.


Odejście czopu śluzowego. - Czop śluzowy powstaje na początku ciąży. Jest to takie zamknięcie kanału szyjki macicy, dzięki któremu drobnoustroje nie mogą się przedostać do macicy. Gdy zbliża się termin porodu, czasem na kilka dni wcześniej - możesz spodziewać się jego odejścia. Jest to gęsty śluz podbarwiony krwią. Nie ma wpływu na ciążę i zdrowie dziecka, zwiastuje jedynie, że już niedługo będziesz mogła zobaczyć swoje maleństwo.

 

Jeżeli zauważysz niewielkie plamienie:

* połóż się, odpocznij, czekaj i obserwuj, co się dzieje;

* nie łykaj żadnych lekarstw;

* jeżeli plamienie szybko ustąpi, nie musisz jechać do lekarza, ale zgłoś to w czasie najbliższej wizyty.

Jeżeli zauważysz krwawienie przypominające skąpą miesiączkę:

* połóż się;

* skontaktuj się z lekarzem prowadzącym ciążę. Prawdopodobnie zechce cię zbadać - pojedź do niego samochodem lub taksówką, staraj się mało chodzić.

Jeżeli pojawi się krwawienie przypominające obfitą miesiączkę, jedź szybko do szpitala. Jeżeli nie może cię zawieźć mąż, wezwij karetkę pogotowia.
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy dziecka?
 

 

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda