Ciąża - Pęcherz moczowy w ciąży

ciąża, poród, połóg                                                                                                                                               Mijesca Galeria Filmy Sklepy Konkursy

Pęcherz moczowy w ciąży

Problemy z pęhcerzem moczowym w ciąży, to czeta dolegliwość. Rosnąca macica uciska na pęcherz i moczowody, co zwalnia przepływ moczu, może prowadzić do zastoju moczu co zdecydowanie zwiększa ryzyko infekcji. Zapaleniu pęcherza moczowego sprzyja również wzmożona produkcja moczu i rozluźnienie ścian pęcherza na skutek działania progesteronu.

Infekcje układu moczowego zazwyczaj postępują od cewki moczowej i pęcherza moczowego, ku górze i w konsekwencji mogą doprowadzić do odmiedniczkowego zapalenia nerek. Upośledzone funkcjonowanie nerek  może doprowadzić do poronienia.

Zapalenia układu moczowego u kobiet (ZUM) możemy podzielić na:
1) Niepowikłane zapalenie pęcherza – zdarzające się najczęściej
2) Niepowikłane odmiedniczkowe zapalenie nerek
3) Powikłane zakażenie dolnych dróg moczowych z towarzyszącym lub nie odmiedniczkowym zapaleniem nerek
4) Posocznica moczowa
5) Zapalenie cewki moczowej

Objawy zapalenia pęcherza moczowego


Podstawowwymi i najczęstrzmi niepokojącymi objawami, na które zdecydowanie trzeba zwrócić uwagę jest bardzo częste, bolesne parcie na pęcherz, pieczenie i ból podczas oddawania moczu, jak również krew w moczu i  wysoka gorączka. Jeśli zauważysz którykolwiek z powyższych objawów bezwłocznie zawiadom lekarza prowadzącego ciążę.

 

Zapobieganie zapaleniu pęcherza moczowego


1. Spożywanie dużej ilości płynów, minimum 1,5 litra dziennie warunkuje prawidłową diurezę. Pomaga to wypłukiwać drobnoustroje z układu moczowego.
2. W czasie ciąży co miesiąc wykonuj ogólne badanie moczu, po tym okresie przynajmniej raz do roku.
3. Dbaj o właściwą higienę okolic intymnych. Infekcja pochwy może stać się źródłem zakażenia układu moczowego, a infekcja układu moczowego może prowadzić do zakażenia dróg rodnych. Przecieraj narządy płciowe zawsze w kierunku od sromu do odbytu, nigdy na odwrót – w ten sposób unikniesz przeniesienia bakterii z układu pokarmowego do układu rodnego i moczowego.
4. Staraj się unikać powstrzymywania oddawania moczu, zaleganie moczu sprzyja infekcjom.
5. Unikaj przeziębienia dolnej partii ciała.
6. Nie lekceważ pierwszych objawów zakażenia.
7. Ostrożnie stosuj leki, które mogą upośledzić pracę nerek.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

 

W którym tygodniu poczułaś pierwsze ruchy dziecka?
 

 

Reklamy

POLECANE STRONY

Ciąża

Uroda